Hyvää Elämää MTB 2023
31.12.2022
Olavin Retkeilijät ry ja Savonlinnan seurakunta järjestävät maastopyöräretken 15/16-20.8 2023. Vaihtoehtoja reissukohteeksi on kolme: Fiskars, Ruka ja Ylläs.
Tässä kyselyssä kysymme mielenkiintosi reissua kohtaan, sekä mikä kohde olisi sinulle mieleisin.
Matkat kohteeseen taittuvat alustavasti kimppakyydeillä ja kalusto liikkuu peräkärreissä. Majoitus varataan reissun järjestäjän toimesta osallistujamäärän mukaan. Järjestäjän puolesta on joka päivä tarjolla ohjattua ajelua, joten yksin ei tarvitse pyöräillä metriäkään. Ohjattuun ajeluun osallistuminen on kuitenkin vapaaehtoista, joten voit valita jokaisen päivän mukaan erikseen, haluatko ajaa bike parkkia tai vaikka tehdä rauhallisen retken läheiselle kukkulalle. Järjestäjän puolesta reissun aikana on tarjolla myös hengen ravintoa, kirkkovierailu ja reissuun siunaaminen. Myös näihin osallistuminen on yhtä lailla vapaaehtoista.
Reissun hinta koostuu matka- ja majoituskustannuksista, jotka asettuvat 250-500 €:n pintaan. Hinta-arvio tarkentuu, kun määränpää selviää. Ruokailut omakustanteisesti, huomioiden kuitenkin, että kyyditys kauppaan järjestyy. Majapaikoissa on ruoanvalmistusmahdollisuus.
Kalustoksi suosittelemme nykyaikaista hyväkuntoista maastopyörää. Jokaisessa kohteessa on myös pyörävuokraamo, joten esimerkiksi bike park kokeiluihin löytyy pyörä ja varusteet myös paikan päältä.
Sitten asiaan! Alla on kysymyksiä, joihin toivomme vastauksia. Niiden perusteella suunnitellaan sitten reissua eteenpäin. Kysely ei ole sitova, mutta suuntaa antava. Kerrothan vielä kyselyn lopussa, mitä sinä odottaisit reissusta. Sana on vapaa.
Alla oleva kysely löytyy Instagramista, olavinretkeilijatmtb.
Valitse itsellesi mieluisin kohde:
Fiskars! ke-su 16-20.8.
Jo legendaariseksi muodostunut polkuverkosto, joka sijaitsee kauniin ja idyllisen Fiskarsin kylän läheisyydessä. Kylä sijaitsee Hangosta pohjoiseen ja sinne on Savonlinnasta matkaa 420km.
Polut ovat keskivaikeita sekä vaihtelevia. Päivälenkkien pituus 20-30km.
Lähellä on kaksi Bike Parkkia: Påminne ja Nuuksio.
Matkalle sijoittuu myös Lohjan XC-rata, joka on teknisesti helppoa ja hauskaa polkua.
Lisätietoa osoitteesta: https://fiskarsvillagetrailcenter.fi/
Ruka! ke-su 16-20.8.
Yksi suomen suurimmista ja parhaista Bike Parkeista.
Polkua löytyy 180km. Vieressä oleva Hossan kansallispuisto kutsuu myös puoleensa.
Päivämatkat 30-50km ja maasto teknisesti helpohkoa.
Matkaa Rukalle on 600km.
lisätietoja: https://www.ruka.fi/fi/pyoraily/maastopyoraily
Ylläs! ti-su 15-20.8.
Myös yksi suomen suurimmista ja parhaista Bike Parkeista.
Polkuverkosto 190km, joista suurin osa sijaitsee ylläs-pallas kansallispuistossa.
Mahdollisuus käydä kurkkaamassa myös Levin maastot ja Bike Park.
Päivämatkat 30-50km Maasto hieman teknisempää ja tunturit vaativat omansa myös kuljettajalta.
Matkaa Ylläkselle 800km.
lisätietoja: https://www.yllas.fi/aktiviteetit/maastopyoraily.html
Oletko valmis lähtemään myös muihin paikkoihin, jos oma kohde ei tule valituksi äänestyksessä?
Oletko kiinnostunut reissusta?
Mitä toivot reissulta ja sen aktiviteeteiltä?
Ystävällisin terveisin:
Simo, Jani ja Juho OR & Sln SRK
Lisätietoa reissusta:
Simo 0405671203
Jani 0505406116
Juho 0504938289
Kysely on voimassa 1.2.2023 saakka. Sen jälkeen osallistujiin ja kiinnostuneihin otetaan viimeistään yhteyttä.